Follow us!

ECFC M00 Green

U18 Coach: David Smith


U17 Coach: David Smith
(skipped U16 due to birth-year)
League:
fall PSPL WSPL 2 U17 (4W-5L-1T) - 4th
Tournaments:
WA Cup U17 Silver (3W-1L-1T) - Finalists
Bigfoot U17 Gold (3W-0L-2T) - Champions
US Club NW Regionals 2000 (0W-3L-0T)
High School:
Aidan Kyle, JV Lakeside
Arlind Ajvazi, Varsity Ingraham
Brian Miranda, JV Ingraham
Moosh El-Mehrik, JV Ingraham
Charlie Funk, Varsity (Track) Roosevelt - 3A State Championship 4x100m
Emanu Abeye, Varsity Shorewood
Erich Woo, JV Lakeside
Kellen Bryant, JV Lakeside
Aidan Kyle, JV Lakeside
Jake Zikan, Varsity UPrep
Kenji Lee, Varsity SAAS
Nick Kuntz, JV Ballard
Oci Tressemer, Varsity SAAS
Kaleab Mekuria, Varsity Nathan Hale
Bobby Banta-Green, JV Roosevelt

Rowan Medlock, JV Roosevelt
Ryan Davies, Varsity Roosevelt - 3A State Champions

Individual:
Emanu Abeye, PSPL 2000 Academy team
Kaleab Mekuria, PSPL 2001 Academy team
Ryan Davies, PSPL 2001 Academy team
Jake Zikan, PSPL 2001 Academy team

 


U15 Coach: Todd Schilperoort
League:
fall PSPL Classic 2 Blue U15 (11W-1L-2T) - Finalists
Tournaments:
WA Cup U15 Silver (5W-1L-0T) - Champions
REDAPT Cup U16 Silver (0W-2L-2T) - Semi-finalist
Skagit Firecracker U16-19 div (0W-3L-0T)
Indoor:
Harambee Flames U15 Gold, winter II - 3rd
Lions U16 Gold, winter I Redmond - Champions
Lions HS division, winter II Redmond
High School:
Aidan Kyle, JV Lakeside
Arlind Ajvazi, Varsity Ingraham
Brian Miranda, Varsity Ingraham
Charlie Funk, Varsity (Track) Roosevelt
Emanu Abeye, JV Shorewood
Erich Woo, JV Lakeside
Jake Zikan, Varsity UPrep - 3rd 1A HS State Championships
Kenji Lee, JV SAAS
Nick Kuntz, JV Ballard
Oci Tressemer, Varsity SAAS - 1A HS State Champions
Owen Oktay, JV Lakeside
Ryan Davies, JV Roosevelt
Individual:
Jake Zikan, PSPL 2001 Academy team


U14 Coaches: Todd Schilperoort (M99W) and Alex Jessup (M00G)
(team split across M99W and M00G)
League:
M99W fall PSPL U15 Copa (8W-2L-2T) - Finalists
M00G fall PSPL U14 Copa (8W-2L-2T) - Champions
M00G spr PSPL U14 Classic 3 (7W-1L-0T) - Champions
Tournaments:
M99W U15 WA Cup Silver
M00G U14 WA Cup Bronze (2W-3L-0T) - Semi-finalists
U15 Starfire Extreme Cup
U15 Skagit Firecracker - Finalists
Indoor:
Harambee Flames U14/U15 Gold, winter I - 5th
Harambee Flames U14/U15 Gold, winter II - 4th
Lions U14/U15 Gold, winter II - Champions
High School:
Brian Miranda, JV Ingraham
Kenji Lee, JV SAAS
Nick Kuntz, Frosh Ballard
Oci Tressemer, JV SAAS
Owen Oktay, JV Lakeside
Individual:
Emanu Abeye, ECFC Silver Boot Award U11-U14 Club MVP
Emanu Abeye, UC Sampdoria Italy Elite ID
Jake Zikan, PSPL 2001 Academy team


U13 Coach: Todd Schilperoort
(Played at U14 as M99W)
League:
fall PSPL U14 Copa (6W-4L-2T) - 5th
spr PSPL U14 Copa (6W-1L-1L) - Finalists
Tournaments:
Federal Way Blast-Off U14 - Finalists
WA Cup Bronze U14 - Semi-finalists
Indoor:
Harambee Flames U13 Gold, winter I (4th)
Harambee Flames U13 Gold, winter II (2nd)


U12
Indoor:
Harambee Flames U12 Gold, winter I - Champions
Harambee Flames U12 Gold, winter II - Champions


U11 Coach: Kevin McGibbon
League:
fall PSPL SuperLeague
spr PSPL Classic 1 - 4th
Tournaments:
WA Cup Gold - Semi-finalists
Indoor:
Harambee Flames U11 Gold, winter I - 3rd
Harambee Flames U11 Gold, winter II - Champions


U10 Coaches: Andrew Croft
fall PSPL U11 Classic 1
spr PSPL U11 Classic 1
WA Cup U11 Silver

 

2016 Bigfoot Gold Champions (with coach Bobby)

2016 Bigfoot Gold Champions (with coach Bobby)

2015 WA Cup Champs_small

2015 WA Cup Silver Champions (with coach Todd)

2014 firecracker_team_small

2014 Skagit Firecracker Finalists (with coach Todd)

2013 team photo_small

2013 Federal Way Blast Off Finalists (with coach Todd)

2011 team pic

2011 Team Pic (with coach Kevin in the back)

2010 team pic

2010 Team Pic (with coaches Andrew and Alex)