Follow us!

ECFC M99

U19 Coach: Todd Schilperoort


U18 Coach: Jon Bakken
(skipped U17 due to birth-year)
League:
fall PSPL WSPL 2 U18 (5W-4L-1T) - 4th
Tournaments:
WA Cup U18 Gold (0W-1L-2T)
Bigfoot U18 Gold (2W-2L-0T) - Finalists
Baker Blast U19 Premier (1W-0L-1T)
High School:
Elliot Oplinger, Varsity Ballard
Jacob Parsons, Varsity Bishop Blanchet
Luke Griffin, Varsity Ingraham
Riley Richards, Varsity Kings
Sam Leffler, JV Lakeside
Jonah Ehling, Varsity Nathan Hale
Pierce Bock, Varsity Nathan Hale
Robert Crist, Varsity Nathan Hale
Marco Rivamonte, Varsity Mercer Island
Elliot Jones, Varsity Roosevelt - 3A State Champions
Noah White, Varsity Seattle Prep
Joshua Thompson, Varsity UPrep

Individual:
Elliot Jones, PSPL 1999 Academy team


U16 Coach: Jon Bakken
League:
fall PSPL WSPL (2W-9L-1T)
Tournaments:
WA Cup Gold (2W-1L-1T) - Semi-finalists
Rainier Challenge Copa (4W-1L-0T) - Champions
REDAPT Cup Gold (0W-3L-1T)
High School:
Elliot Oplinger, JVC, Ballard
Sam Leffler, Varsity, Lakeside - 3rd 3A HS State Championships
Diego Soto, Varsity, Nathan Hale
Johah Ehling, Varsity, Nathan Hale
Pierce Bock, Varsity, Nathan Hale
Robert Crist, Varsity, Nathan Hale
Tristen Moehs, Varsity, Nathan Hale
Marco Rivamonte, JV, Mercer Island
Elliot Jones, JV, Roosevelt
Liam Walsh, Varsity, Seattle Prep
Naseem Haq, Varsity, Shorecrest
Josh Thompson, Varsity, UPrep - 3rd 1A HS State Championships
Individual:
Liam Walsh, PSPL 1999 Academy team
Tristan Moehs, PSPL 2000 Academy team
Diego Soto, ODP 2000 team


U15 Coach: Bobby Howe
League:
fall PSPL Classic 1 (8W-3L-1T) - Finalists
Tournaments:
WA Cup Gold (3W-2L-0T) - Finalists
Nike Crossfire Challenge
US Club Regionals
Pacific Cup Super Cup
High School:
Elliot Oplinger, JVC, Ballard
Sam Leffler, JV, Lakeside
Diego Soto, Varsity, Nathan Hale
Johah Ehling, JV, Nathan Hale
Pierce Bock, JV, Nathan Hale
Robert Crist, JV, Nathan Hale
Tristen Moehs, JV, Nathan Hale
Marco Rivamonte, JV, Mercer Island
Elliot Jones, JVC, Roosevelt
Liam Walsh, JV, Seattle Prep
Individual:
Saku Carter, UC Sampdoria Italy Elite ID
Saku Carter, PSPL 1999 Academy team
Saku Carter, 2000 ODP team, ODP Region IV championships
Saku Carter, Sounders Academy team
Liam Walsh, PSPL 1999 Academy team
Jordan Watson, PSPL 1999 Academy team
Avery Jacobsen, UC Sampdoria Italy Elite ID
Avery Jacobsen, PSPL 1999 Academy team
Brian Doherty, PSPL 2000 Academy team


U14 Coach: Bobby Howe
League:
fall PSPL Classic 1 (8W-2L-2T) - 3rd
spr PSPL Classic 1 (6W-2L-0T) - Champions
Tournaments:
WA Cup Gold (3W-1L-1T) - Semi-finalists
Nomads Showcase San Diego
Pacific Coast Super Cup - Finalists
Nike Crossfire Challenge
Individual:
Avery Jacobsen, ECFC Silver Boot Award, U11-U14 Club MVP


U13 Coach: Matthew Olson
League:
fall PSPL Classic 1
spr PSPL Classic 1 (4-3-1) - 3rd
Tournaments:
WA Cup Gold - Semi-finalists
Starfire Spring Classic - Finalists


U12 Coach: Matthew Olson
Tournaments:
WA Cup Gold - Quarter-finalists
Snohomish Utd Invitational Gold - Champions


U11 Coach: Matthew Olson
Tournaments:
WA Cup Gold - Champions

2015 M99 Green Rainier

2015 Rainier Challenge Champions (with coach Jon)

2014 M99G WA Cup Gold finalists

2014 WA Cup Gold Finalists (with coach Bobby)

2013 ECFC M99 Green PCC finalists

2013 Pacific Super Cup Finalists (with coach Bobby)