Emerald City FC High School News and Honors

2016-2017 High School Players

M98 Green
Alex Whalen, Varsity, Ballard
Owen Whalen, Varsity, Ballard
Jacob Pope, Varsity, Ballard
Tanner Hanay, Varsity, Bishop Blanchet
Ryan Duncan, Varsity, Roosevelt
Willette Holland, Varsity, Roosevelt
Ari Levin, Varsity, Roosevelt
Adrian Ortega, Varsity, Shorecrest
Liam Amador-Emmons, Varsity, Shorewood
Jack Bong, Varsity, Shorewood

M99 Green
Elliot Oplinger, Varsity, Ballard
Jacob Parsons, Varsity, Bishop Blanchet
Luke Griffin, Varsity, Ingraham
Riley Richards, Varsity, King's
Sam Leffler, JV, Lakeside
Johah Ehling, Varsity, Nathan Hale
Pierce Bock, Varsity, Nathan Hale
Robert Crist, Varsity, Nathan Hale
Marco Rivamonte, Varsity, Mercer Island
Elliot Jones, Varsity, Roosevelt
Noah White, Varsity, Seattle Prep
Joshua Thompson, Varsity, UPrep

M99 White
Jack Deane, JV, Bishop Blanchet
Matthew Campbell, JV, Bishop Blanchet
Gibson Conner, Varsity, Ballard
Cameron Harowicz, JV, Roosevelt
Luke Isler, Varsity, Roosevelt
Oliver Stamatatos, Varsity, Roosevelt
Naseem Haq, Varsity, Shorecrest
Edward Peabody, Varsity, Shorecrest

 

M00 Green
Nick Kuntz, JV, Ballard
Arlind Ajvazi, Varsity, Ingraham
Brian Miranda, JV, Ingraham
Moosh El-Mehrik, JV, Ingraham
Aidan Kyle, JV, Lakeside
Erich Woo, JV, Lakeside
Karrsen Bryant, JV, Lakeside
Kaleab Mekuria, Varsity, Nathan Hale
Bobby Banta-Green, JV, Roosevelt
Ryan Davies, Varsity, Roosevelt
Rowan Medlock, JV, Roosevelt
Oci Tresemer, Varsity, SAAS
Kenji Lee, Varsity, SAAS
Emanu Abeye, Varsity, Shorewood
Jake Zikan, Varsity, UPrep

 

M01 Green
Geoffery Blaylock, JV, Bishop Blanchet
Aidan Bullard, JV, Bishop Blanchet
Chris Champagne, JV, Bishop Blanchet
Jake Chesledon, JV, Bishop Blanchet
Finn Pettit, JVC, Ingraham
Garrison Young, JV, Ingraham
Ram Deo-Campo Vuong, Varsity, King's
Luke Belcher, JV, Lakeside
Cameron Leffler, JV, Lakeside
Pablo Medina, Varsity, Northwest
Julian Renschler, JV, UPrep


2015-2016 High School Players

M97 Green
Eamon Stein, Varsity, Bush
Henry Grein, Varsity, Ingraham
Noah Johnson, Varsity capt, Eastside Prep
Michael Lindberg, Varsity, Garfield
Cristian OReilly, Varsity, Nathan Hale
Noah Latsch, Varsity, Nathan Hale
Sergio Soto, Varsity, Nathan Hale
Mac Lyle, Varsity capt, Roosevelt
Theodore Looney, Varsity, ODea
Brendan Mcgonigle, Varsity, ODea
Christian Serwold, Varsity, ODea
Sam Johnson, Varsity, ODea
Luca Barsher, Varsity, SAAS
Reid Rogers, Varsity, SAAS
Leon Bormann, Varsity, Shorecrest
Josh Swalwell, Varsity, Shorecrest
Reed Bishop, Varsity, UPrep

M98 Green
Alex Whalen, Varsity, Ballard
Owen Whalen, Varsity, Ballard
Johnny Maier, JV, Ballard
Jacob Pope, JV, Ballard
Tanner Hanay, Varsity, Bishop Blanchet
Avery Jacobsen, Varsity, Roosevelt
Ryan Duncan, Varsity, Roosevelt
Willette Holland, Varsity, Roosevelt
Ari Levin, JV, Roosevelt
Adrian Ortega, Varsity, Shorecrest
Alan Corrales, Varsity, Shorewood
Jack Bong, Varsity, Shorewood

M98 White
Gibson Conner, JV, Ballard
Luke Griffin, JV, Ingraham
Riley Richards, Varsity, Kings
Luke Isler, JV, Roosevelt
Jackson Busch, JV, Roosevelt
Oliver Stamatatos, JV, Roosevelt
Bimnet Temelso, JV, Roosevelt
Noah White, Varsity, Seattle Prep Edward Peabody, JV, Shorecrest
Malcolm Volk, Varsity, UPrep

F98 Green
Gabby Kunkel, JV, Seattle Prep

M99 Green
Elliot Oplinger, JVC, Ballard
Sam Leffler, Varsity, Lakeside
Diego Soto, Varsity, Nathan Hale
Johah Ehling, Varsity, Nathan Hale
Pierce Bock, Varsity, Nathan Hale
Robert Crist, Varsity, Nathan Hale
Tristen Moehs, Varsity, Nathan Hale
Marco Rivamonte, JV, Mercer Island
Elliot Jones, JV, Roosevelt
Liam Walsh, Varsity, Seattle Prep
Naseem Haq, Varsity, Shorecrest
Josh Thompson, Varsity, UPrep

M99 White
Cameron Harowicz, Frosh, Ballard
Jack Deane, JV, Bishop Blanchet
Matthew Campbell, JV, Bishop Blanchet
Moosh El-Mehrik, JV, Ingraham

M00 Green
Nick Kuntz, JV, Ballard
Arlind Ajvazi, Varsity, Ingraham
Brian Miranda, Varsity, Ingraham
Aidan Kyle, JV, Lakeside
Erich Woo, JV, Lakeside
Owen Oktay, JV, Lakeside
Ryan Davies, JV, Roosevelt
Oci Tresemer, Varsity, SAAS
Kenji Lee, JV, SAAS
Emanu Abeye, JV, Shorecrest
Jake Zikan, Varsity, UPrep

F00 Green
Chloe Carney, JV, Ballard
Callysta Coyne, Varsity, Franklin
Lauren Holzman, Varsity, Ingraham
Hannah Maloy-Collado, Varsity, Ingraham
Azu Orozco, Varsity, Franklin
Lauren Payne, Varsity, Shorecrest
Grace Swanson, JV, Seattle Prep

2015-2016 High School Soccer Honors

  • Eamon Stein (MF), Bush - Emerald City 1A - First Team
  • Luca Barsher (F), SAAS - Emerald City 1A - First Team, All State Second Team, 1A WA State Champions
  • Reid Rogers (F), SAAS - Emerald City 1A - First Team, 1A WA State Champions, team captain
  • Noah Johnson (MF), Eastside Prep - Emerald City 1A - Second Team
  • Riley Richards (MF), King's - 1A Metro Cascade Second Team
  • Sam Johnson (D), O'Dea - Metro Sound 3A - First Team, Seattle Times All-Star Team, All State Second Team
  • Brendon McGonigle (D), O'Dea - Metro Sound 3A - Second Team
  • Michael Lindberg (F), Garfield - Metro Sound 3A - Second Team
  • Tanner Hanay, Bishop Blanchet - Metro Sound 3A - Honorable Mention
  • Alex Whalen (D), Metro Mountain 3A - First Team
  • Mac Lyle (D), Roosevelt - Metro Mountain 3A - Second Team, team captain
  • Noah Latsch (MF), Nathan Hale - Metro Mountain 3A - Second Team
  • Willette Holland (MF), Roosevelt - Metro Mountain 3A - Honorable Mention
  • Avery Jacobsen, Roosevelt - Metro Mountain 3A - Honorable Mention
  • Leon Bormann (D), Shorecrest - Wesco South 3A - Second Team, All State Honorable Mention
  • Christian Serwold - O’Dea Coaches Award

High School Team League Championships and WA State Championships

  • SAAS - Luca Barsher M97G, Reid Rogers M97G, Oci Tresemer M00G - 1A WA State Champions
  • O'Dea - Sam Johnson M97G, Brendon McGonigle M97G, Christian Serwold M97G, Theo Looney M97G - 3A Metro Sound division winners
  • Garfield - Michael Lindberg M97G - 3A WA State Championships Quarter-finalist
  • Ballard - Alex Whalen M98G, Owen Whalen M98G, Johnny Maier M98G - 3A Metro Mountain division winners
  • Roosevelt - Mac Lyle M97G, Avery Jacobsen M98G, Willette Holland M98G, Ryan Duncan M98G, Tanner Hanay M98G - 3A WA State Championships Quarter-finalist
  • Univ Prep - Reed Bishop M97G, Josh Thompson M99G, Malcolm Volk M98W, Jake Zikan M00G - 3rd place 1A WA State Championships
  • Lakeside - Sam Leffler M99G - 3A Metro League Champions, 3rd place 3A WA State Championships

2014-2015 High School Players

M97 Green
Aaron Banobi, Varsity, Ballard
Conner Donegan, Varsity, Roosevelt
Mac Lyle, Varsity, Roosevelt
Henry Grein, JV, Ingraham
Cristian OReilly, Varsity, Nathan Hale
Noah Latsch, Varsity, Nathan Hale
Theodore Looney, Varsity, ODea
Brendan Mcgonigle, Varsity, ODea
Reed Bishop, Varsity, UPrep
Leon Bormann, Varsity, Shorecrest
Raj Bhatia, JV capt, Interlake
Reid Rogers, Varsity, SAAS
Eamon Stein, Varsity, Bush
Alec Somers, Varsity capt, Montlake Terrace
Michael Lindberg, Varsity, Northwest
M98 Green
Alex Whalen, Varsity, Ballard
Owen Whalen, JV, Ballard
Jonny Maier, JVC, Ballard
Avery Jacobsen, JV, Roosevelt
Ramsey Hayek, JV, Roosevelt
Willette Holland, JV, Roosevelt
Christian Serwold, Varsity, ODea
Alan Corrales, Varsity, Shorewood
Jack Bong, Varsity, Shorewood
Ryan Farley, Varsity, Shorewood
Liam Amador-Emmons, JV, Shorewood
Tanner Hanay, Varsity, Bishop Blanchet

M98 White
Gibson Conner, JVC, Ballard
Noah White, JV, Seattle Prep
M99 Green
Elliot Oplinger, JVC, Ballard
Elliot Jones, JVC, Roosevelt
Diego Soto, Varsity, Nathan Hale
Johah Ehling, JV, Nathan Hale
Pierce Bock, JV, Nathan Hale
Robert Crist, JV, Nathan Hale
Tristen Moehs, JV, Nathan Hale
Sam Leffler, JV, Lakeside
Marco Rivamonte, JV, Mercer Island
Ayan Gowrishankar, Varsity, UPrep
Liam Walsh, JV, Seattle Prep

M99 White
Jared Jerome, JV, Montlake Terrace
M00 Green
Nick Kuntz, JVC, Ballard
Owen Oktay, JV, Lakeside
Kenji Lee, JV, SAAS
Brian Miranda, JVC, Ingraham

2014-2015 High School Soccer Honors

  • Clare Fuget (F), Garfield - Metro Mountain 3A First Team
  • Katie Gould (M), Ballard - Metro Sound 3A Second Team
  • Melissa London (D), Shorewood - Wesco South 3A Honorable Mention
  • Paloma Roberts-Buceta (D), Ballard - Metro Sound 3A First Team
  • Sophia Hopewell (M), Ingraham - Metro Mountain 3A Second Team

  • Aaron Banobi (F), Ballard - Metro Mountain 3A - Second Team
  • Alec Somers (F), Mountlake Terrace - Wesco South 3A - Second Team
  • Eamon Stein (MF), Bush - Emerald City 1A - First Team
  • Leon Bormann (D), Mountlake Terrace - Wesco South 3A - Second Team
  • Mac Lyle (D), Roosevelt - Metro Mountain 3A - Second Team
  • Michael Lindberg (MF), Northwest - Emerald City 1A - First Team
  • Tanner Hanay (MF), Bishop Blanchet - Metro Sound 3A - Second Team
  • Willett Holland (MF), Roosevelt - Metro Mountain 3A - Second Team

For a complete list click 
http://blogs.seattletimes.com/highschoolsports/2014/12/04/2014-all-metro-league-girls-soccer-team/
 


2013-2014 High School Soccer Honors

  • Kiki Benirschke (D), Ballard - Kingco 4A Honorable Mention
  • Clare Fuget (M), Garfield - Kingco 4A Honorable Mention
  • Sidney Hing (M), Nathan Hale - Metro Sound 3A Second Team
  • Margot Maraghe (M), Nathan Hale - WSSCA All-State 3A First Team
  • Miki Murray (M), Ingraham - Metro Sound 3A First Team
  • Paloma Roberts-Buceta (M), Ballard - Kingco 4A Honorable Mention
  • Emily Schump (F), Nathan Hale - Metro Sound 3A First Team

  • Abdi Abdulahi (MF), Garfield - All KingCo 4A First Team and MVP
  • Blaine Thompson (F), University Prep – Emerald City 1A First Team, WSSCA All-State 1A Honorable Mention
  • Gabe Rifkin (MF), University Prep - Emerald City 1A First Team and MVP, WSSCA All-State 1A First Team
  • Galen Brennan (D), University Prep - Emerald City 1A First Team
  • John Reynolds (), SAAS - Emerald City 1A Honorable Mention, Rookie of the Year
  • Leon Borman (D), Shorecrest - All WestCo 3A South Second Team
  • Mohammed Mohammed (MF), Cleveland – Metro Sound 3A Second Team
  • Tyler Bianchetto (), Seattle Prep – Metro Mountain 3A Honorable Mention
  • Ryan Davis (MF), Bush – Emerald City 1A First Team
  • Tolossa Hassan (F), University Prep - Emerald City 1A First Team and MVP
  • Wallis Lapsley (GK), Lakeside - Metro Mountain 3A First Team and PLAYER OF THE YEAR

For a complete list click 
http://seattletimes.com/html/highschoolsports/2022308898_webgsocceragateallleaguexml.html  and http://blogs.seattletimes.com/highschoolsports/2014/01/18/wssca-all-state-soccer-teams/
http://seattletimes.com/html/highschoolsports/2023709160_allleaguebsoccerspring14xml.html

 

2012-2013 High School Soccer Honors

  • Ben Feldman (MF), Garfield – KingCo 4A Honorable Mention
  • Luke Gemperline (MF), Garfield – KingoCo 4A Honorable Mention
  • Stewart Renehan (MF), Garfield – KingoCo 4A Honorable Mention
  • Sunjay Bhatia (MF), Interlake – KIngCo 3A/2A Honorable Mention
  • Hayk Avanesyan (MF), Shorewood – WesCo 3A First Team
  • Liam Jernudd (D), Lakeside – Metro Mountain 3A First Team
  • Paul Piccano (MF), Lakeside – Metro Mountain 3A First Team
  • Keegan McChesney (F), Bishop Blanchett – Metro Mountain 3A Second Team
  • Neville Mensur (MF), Chief Sealth – Metro Sound 3A First Team
  • Alexander Barsher (MF), SAAS – Emerald City 1A First Team
  • Ryan Davies (F), Bush – Emerald City 1A Second Team

 

2011-2012 High School Soccer Honors

  • Jackson White (GK), Garfield – KingCo 4A First Team
  • Sam Perkins (MF), Garfield – KingCo 4A Second Team
  • Sofien El-Mehrik (MF), Ballard - KingCo 4A Honorable Mention
  • Alex Woods (MF), Mercer Island – KingCo 3A/2A Second Team
  • Sunjay Bhatia (MF), Interlake – KingoCo 3A/2A Honorable Mention
  • Guy Thyer (F), Lakeside – Metro Mountain 3A First Team
  • Liam Jernudd (D), Lakeside – Metro Mountain 3A Second Team
  • Paul Piccano (D), Lakeside – Metro Mountain 3A Second Team
  • Keegan McChesney (MF), Bishop Blanchett – Metro Mountain Second Team

HS

Emerald City FC exists to develop each of our players to his or her fullest potential, competing at the highest possible level while demonstrating exemplary teamwork, sportsmanship, and a passion for the game.